Czy do nauki programowania potrzebny jest mentor?

Czy mentor jest Ci potrzebny, aby nauczyć się programować? Mógłbym napisać “TAK” i zakończyć ten post, ale myślę, że powinienem nieco więcej o tym opowiedzieć. Przeważanie najlepszą odpowiedzią na tego typu pytania jest “To zależy”. To czy potrzebujesz mentora i czy będziesz korzystał właściwie z jego wiedzy, zależy od kilku czynników i samego podejścia do nauki.

Mentor vs. Coach

Na początku warto wspomnieć, kim jest mentor. Ważne, żeby nie pomylić mentoringu z coachingiem, a zwłaszcza z coachingiem znanym z internetu typu “Do it! Teraz!“, “Możesz wszystko jeśli tylko zechcesz!” czy “Kto Ci ukradł marzenia?“.

Mentor z postawą pytającą

Czy mentor jest tym samym co coach? No nie. Mentor to osoba, która dobrze zna wszystkie zagadnienia, w których doradza, bazując na swoim doświadczeniu. Mentor musi mieć zdecydowanie większe doświadczenie i wiedzę niż Mentee (podopieczny mentora). Coach natomiast nie musi mieć większego doświadczenia, nawet nie musi znać się dobrze na tym, co Ty robisz. Rolą Coacha jest stawianie odpowiednich pytań w taki sposób, abyś Ty sam doszedł do rozwiązania.

Mentoring w programowaniu

Na czym polega mentoring w programowaniu? Na Mentora-Programistę dobrze wybierać sobie kogoś, kto ma już spore doświadczenie w programowaniu. Najlepiej, aby było to doświadczenie w więcej niż jednym projekcie i w więcej niż jednej firmie. Dzięki doświadczeniom zdobytym w różnych projektach oraz pracy z różnymi programistami taka osoba jest w stanie łatwiej wskazać, co wychodziło dobrze w różnych projektach, a co po prostu było słabe.

Należy pamiętać również, że nauka programowania to głównie praca samodzielna. To oznacza, że w pierwszej kolejności rozwiązań swoich problemów szukasz sam/sama a dopiero później wracasz z konkretnymi pytaniami do mentora.

Nauka podstaw programowania

Zdecydowane NIE. Mentor oparty o kulę z napisem No.

Moim zdaniem do nauki podstaw programowania nie potrzebujesz niczego więcej niż internetu i dużych pokładów cierpliwości. W internecie znajdziesz mnóstwo przykładów jak zrobić podstawowe aplikacje typu kalkulator, liczenie silni czy liczenie ciągu Fibonacciego. Na podstawie tak prostych programów oraz wiedzy z pierwszego lepszego darmowego kursu, jesteś w stanie zrozumieć podstawy i przejść krok dalej.

Kontynuacja nauki

Nie ważne czy jesteś po bootcampie, jakichś praktykach czy nauczyłeś się podstaw sam. Kontynuacja Twojej nauki, czyli etap kiedy zaczniesz budować coś więcej niż aplikacje do szuflady, powinna być asekurowana przez mentora. Chodzi o kogoś, kto, bazując na swoim doświadczeniu, podpowie Ci jak poprawnie zbudować projekt, jakich narzędzi użyć oraz czego unikać. Uczenie się na błędach innych ludzi na tym etapie zaoszczędzi Ci wiele godzin nauki.

Mentor siedzący na książkach

Na tym etapie będziesz czytać dużo książek z branży IT, zadaniem mentora jest między innymi wskazanie tych właściwych pozycji. W tym momencie nie potrzebujesz jeszcze jakiejś super mądrej głowy po MIT, która będzie Ci opowiadać o szczegółach architektury czy działaniu pamięci w Javie. Wystarczy, że jako mentora wybierzesz sobie kogoś, kto już pracuje jako programista i przeszedł tę drogę, którą Ty właśnie idziesz. Możesz też dołączyć do różnych grup na facebooku, gdzie życzliwi programiści chętnie dzielą się wiedzą.

Budowanie zaawansowanych rozwiązań

Rozmowa przez telefon

W tym momencie potrzebujesz już osoby, która faktycznie napisała sporo kodu. Na tym etapie szukamy osoby raczej na poziomie seniora i wyżej. Patrząc na poziom doświadczenia, oczekiwałbym, że osoba pracowała w kilku projektach z różnych branż i miała okazję kilka razy budować projekt od zera. Mówiąc o budowaniu projektu od zera mam na myśli wszystkie warstwy od Frontendu przez Backend po konfigurację serwera.

Na początku, budując bardziej zaawansowane rozwiązanie, będziesz po prostu potrzebował kogoś, do kogo możesz zadzwonić lub napisać i wyjaśnić nurtujące Cię sprawy.

Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać informacje o nowych artykułach oraz inne dodatki.

Jak znaleźć mentora?

Skąd wiem, że wybieram dobrego mentora?

Znak zapytania

Nie wiesz 😉 Możesz jednak zmaksymalizować szanse na wybranie odpowiedniej osoby poprzez zwykły research w internecie. Proponuję zacząć od profilu na LinkedIn, tam na pewno sprawdzisz, jakie ktoś ma doświadczenie i jak często się udziela. Często na LinkedIn można zobaczyć artykuły i odnośniki do bloga. Można spróbować wyszukać mentora na StackOverflow i zobaczyć jak wielu osobom pomógł. Dodatkowo warto poszukać w różnych innych grupach dyskusyjnych.

Gdzie znajdę mentora?

Oczy!
  • LinkedIn,
  • Meetupy takie jak JUG, WarsawJS, ReactWarsaw, Warsaw Cloud Native Meetup, Dev.js itp.,
  • Grupy dyskusyjne – grupy na facebooku (m.in. ta, którą ja założyłem), StackOverflow, 4Programmers,
  • Grupy na Slacku – na tym komunikatorze można znaleźć wiele ciekawych kanałów. Jednym z nich jest DevsPL, jest tam bardzo dużo programistów, którzy z chęcią odpowiadają na pytania. Gdy uczyłem się React.js, osoby z grupy FrontendDevelopers bardzo mi pomogli. Pamiętam, jak każdej nocy czekałem aż amerykanie skończą pracę, aby móc zadać pytania bezpośrednio jakiemuś specjaliście z zachodniego wybrzeża.

Podsumowanie

Odpowiadając na pytanie zadane w tytule: Tak, potrzebujesz mentora, ale zależy na którym etapie. Podczas budowania większych projektów używających dodatkowych frameworków, bibliotek oraz innych skomplikowanych rozwiązań, pomoc mentora na pewno Ci się przyda. W przypadku tworzenia realnej aplikacji zacznie się w Twojej głowie pojawiać milion pytań. Każda odpowiedź urodzi kilka nowych pytań i potencjalnych rozwiązań. Bardziej doświadczona osoba na pewno pomoże Ci odrzucić pewne rozwiązania i rozwiać Twoje wątpliwości.

Powiedziałbym, że do samej nauki programowania mentor nie jest Ci potrzebny, ale do dalszego sprawnego rozwoju w IT na pewno pomoc takiej osoby Ci się przyda.

Jeśli potrzebujesz mojego wsparcia oraz moich znajomych programistów, których zebrałem w jedno miejsce, to zapraszam do dołączenia do grupy na facebooku.

Zapraszam do poczytania innych moich artykułów na blogu oraz polubienia mojej strony na facebooku, oraz profilu na instagramie.

2 thoughts on “Czy do nauki programowania potrzebny jest mentor?

  1. Uważam, że na każdym etapie Mentor jest pomocny. Nawet na początku pozwala rozwiać wątpliwości i ogranicza możliwość nauczenia się złych nawyków. Osobiście współpracuje z osobami, które zaczynają przygodę z programowaniem i nigdy nie miałem informacji zwrotnej, że nasza współpraca była zbędna.

    1. Ogólnie się zgadzam. Dobrze mieć mentora na każdym etapie, tak aby móc o cokolwiek zapytać i móc ruszyć dalej. Uważam natomiast, że nie na każdym etapie Mentor potrzebny będzie na “pełen etat”. Nauka programowania jak z resztą sama praca w tym zawodzie opiera się o samodzielne rozwiązywanie problemów, więc mentor na niektórych etapach powinien być moim zdaniem taką “ostatnią deską ratunku”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *