O co chodzi w KISS?

kissbanner

Cześć. Ostatnie wpisy głównie skupiają się na pisaniu czystego kodu więc i dziś zarzucę kolejnym akronimem. KISS – to akronim od Keep It Simple Stupid. Pewnie zastanawiasz się, po co ja o tym piszę… Uważam, że jest to jedna z najważniejszych zasad pisania czytelnego kodu.

KISS nie jest zbiorem zasad jak SOLID, bardziej jest podobny do zasady DRY, czyli mówi nam, że musimy o czymś pamiętać, ale nie definiuje konkretnych reguł. KISS mówi nam o tym, aby zawsze pisząc kod mieć, z tyłu głowy, aby wszystko, co piszemy, było maksymalnie proste i czytelne.

Ważne, aby kod, który piszemy, nie był przekombinowany. Czasem probując wdrożyć powszechnie znane dobre praktyki w postaci wzorców projektowych, sprawiamy, że kod przestaje być czytelny. W takich przypadkach warto szukać złotego środka.

Opowiem Ci teraz przykład z życia wzięty, gdzie nie zastosowałem się do tej zasady. Pewnego razu dostałem zadanie rekrutacyjne. Zadanie polegało na napisaniu prostej aplikacji symulującej działanie maszyny vendingowej. Samo zadanie nie było trudne, ale niesamowicie ambitny Michał postanowił nadać klasom bardzo ładnie nazwy. Jednym z obiektów był sejf na monety wrzucane do maszyny. Nazwałem go zgodnie z tym co wyszukałem w google – Peter, a mogłem po prostu Safe.

Rezultat był taki, że feedback z zadania był negatywny a komentarz brzmiał “Przez pół godziny zastanawialiśmy się, co oznacza Peter w kontekście Twojej aplikacji”.

Podsumowanie

Wniosek z tego taki, że najprostsze rozwiązania są najlepsze i nie ma co za bardzo kombinować. Z programowaniem jest trochę jak z maturę z matematyki. Jeśli zadanie jest na 2 punkty, a Ty robisz już piątą linijkę obliczeń, to znaczy, że już przekombinowałeś (-aś).

Jeśli artykuł Ci się podobał, zapraszam do polubienia profilu na facebooku oraz obserwowania na instagramie. Zapraszam również do grupy Wsparcie w programowaniu i zadawania pytań oraz do kontaku.